YURTDIŞI BORÇLANMASIYLA EMEKLİLİK ZORLAŞIYOR!

Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli olmak isteyenlerin bi ran önce borçlanma başvurularında bulunmaları gerekir.

Çünkü AK Parti Milletvekilleri tarafından Meclise sunulan kanun teklifi borçlanma maliyetlerini artırıyor. Bununla birlikte Yurtdışı Borçlanma Yolu ile emeklilik zorlaşıyor.

3201 Sayılı Kanunda öngörülen değişikliklerle,

1-Borçlanma tutarının hesaplanmasına esas olan prim oranı %32 den Yüzde 45'e çıkarılması,

2-Yurtdışı Borçlanma süreleri 4/A SSK statüsünden çıkarılarak , 4/B BAĞ-KUR Kapsamında geçmiş sigortalılık süresi kabul edilmesi düşünülmektedir.

Şu an 3201 Sy kanunla Bir günlük borçlanma 27,29 TL'dir.

Kanun Yasalaştığı zaman bu oran %41 oaranında artarak 38,38 TL OLACAK

Bir de Yurtdışı borçlanması ile emeklilik 4/B BAĞ-KUR Kapsamında değerlendireceğinden 3600 Gün SSK olarak Emeklilik olan Süre Bağ-Kur la 5400 güne çıkacak. Bu da 3600 günle 98.244 TL ödeyerek emekli olması gerekirken yeni kanunla 5400 günle emekli olması istenecek. 5400 günle ödemesi gereken 38,38 TL ile 207.252 TL ödeyerek emekli olabilecek. Bu son durumla Yurtdışı borçlanması yolu ile emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın ödeyeceği tutar 2 katına çıkacak. Ağustos'un 1 veya 2 haftasında yasalaşması düşünülüyor.

Bizden söylemesi bir an önce Yurtdışı Borçlanması ıapın. Elinizi çabuk tutun!

Yurtdışı Borçlanması İle Emeklilik Zorlaşıyor

YURTDIŞINDAKİ EV HANIMLARININ YURTDIŞI BORÇLANMASI

Yurt Dışı Emeklilik

Bilindiği üzere, yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın Türkiye’den emeklilik şartları 3201 sayılı Kanun ile düzenlenmiştir. Söz konusu kanuna göre, yurtdışında ev kadını olarak geçirilen süreler Bağ-kur’a borçlanılarak hizmet kazanılmaktadır. Bunun için yurtdışında ev kadını olarak geçirilen sürenin belgelendirilmesi gerekmektedir.

Yurtdışında ev hanımı olarak bulunan vatandaşlarımız kesin dönüş yapmadan da borçlanma yapabilirler. Örneğin, ev hanımı olarak halen yurtdışında bulunan ve iki yıl sonra dönüş yapmayı planlayan okuyucumuz hemen Bağ-Kur’a borçlanma yapabilir. Emeklilik için kendisine yeterli süreyi borçlanıp parasını ödeyebilir. Ancak emekli olabilmesi için yurda kesin dönüş yapması gerekir. Burada şu ayrıma dikkat edilmeli; yurtdışı borçlanması için kesin dönüş gerekli değildir. Fakat, emeklilik için kesin dönüş yapılması zorunludur.

Devamını Oku

YURTDIŞI EMEKLİLİK

Yurt Dışı Emeklilik

KİMLER YURTDIŞI BORÇLANMASI YAPARAK EMEKLİ OLABİLİRLER?

Yurtdışı borçlanması yapabilmek için öncelikle

  • Türk vatandaşı olmak
  • hem borçlanmak istenilen sürelerde Türk vatandaşı olmak,
  • hem de yazılı başvuru tarihi itibariyle Türk vatandaşı olmak gerekmektedir.
  • Aylık talebinde bulunabilmesi için kesin dönüş şartı aranmaktadır.

Kesin dönüş yapmak demek hiç yurtdışına çıkmamak demek değildir. Aylık bağlanan kişi istediği zaman ve istediği kadar yurtdışına çıkabilir. Aylığının bağlanması ve kesilmemesi için yurtdışında çalışmaması ve yardımlardan yararlanmaması gerekmektedir.

Ayrıntılar