2023 YILINDAN ÖNCE BORÇLANMANIZI YAPIN

2023 Yılından Önce Borçlanma

 

1 Ocak 2023'ten geçerli olmak üzere asgari ücretin yukarıya çıkması, borçlanma için ödenecek rakamı yaklaşık % 30 artıracak. Bu nedenle, geçmiş süreleri borçlanacakların elini çabuk tutması önemli.

Yurt Dışı Borçlanma Yapacaklar 31 ARALIK 2023 tarihinden önce Yurt Dışı Borçlanmalarını yapmaları gerekir. Eğer 1 OCAK 2023 Tarihinde Yurt Dışı Borçlanma yapmaları durumunda zamlı olarak ödeyeceklerdir. Çünkü 1 OCAK 2023 tarihinde asgari ücrete zam geleceği için tüm borçlanmalar asgari ücrete bağlı olarak zamlı olacaktır.

Sosyal güvenlik sistemi açısından asgari ücret çok önemli bir parametre. Dolayısıyla 1 Ocak 2023 itibaren sosyal güvenlik sisteminde bu çok önemli parametrede yaklaşık yüzde 30’lik bir artış olacağı için borçlanma yapacakların elini çabuk tutmasında fayda var. 5510 sayılı Kanuna göre sigortalıların pek çok durumda borçlanma hakları bulunmaktadır. Avukatlık stajı, ücretsiz izin süreleri, kadın sigortalıların doğum sonrası çalışılmayan günleri, erkek sigortalıların ise askerlik süreleri borçlanılabilmektedir. Aksi takdirde borçlanma için ödenecek rakam da yüzde 30 artacak